Polecamy na prezent...


DSL TEW-711BR: test rutera

autor: Anna Paczuska dodane: 19 stycznia 2013

1

Dzisiaj wpadł nam w ręce ruter DSL TEW-711BR firmy Trendnet. Zazwyczaj, aby zrobić dobre wrażenie, przeprowadza się testy urządzeń z wyższej półki. Tutaj mamy do czynienia z rzeczą zupełnie odwrotną. Dostaliśmy do przetestowania praktycznie najprostsze urządzenie tego producenta, przeznaczone dla użytkowników domowych. Odważne posunięcie, co z tego wyniknie ?

Na początek o mocnych stronach urządzenia. Wspiera ono technologię GreenNet. W skrócie, jest energooszczędne. Zużywa około 3 razy mnie energii niż podobne urządzenia bez tej technologii. Przy rosnących cenach energii ta cecha zaczyna nabierać dużego znaczenia.

Jak już jesteśmy przy energii, to mile zaskoczył nas zasilacz (tak, zasilacz) urządzenia. Jest naprawdę niewielkich rozmiarów i raczej nie koliduje z innymi urządzeniami podpiętymi do tej samej listwy zasilającej.

Nie ma co rozpisywać się nad parametrami technicznymi urządzenia. Oferuje ono standardowy w tej klasie zestaw 4 portów LAN, 1 port WAN oraz pojedynczą antenę Wi-Fi. Połączenie przewodowe oferuje standardowe 100 Mbps. Sieć bezprzewodowa jest w stanie pracować z prędkością 150 Mbps.

Nie przeprowadzaliśmy dokładnych testów prędkości. Nie będziemy mydlić Wam oczy rankingami w stylu urządzenie A osiągnęło 139 Mbps, urządzenie B 138 Mbps, urządzenie A 10 punktów, urządzenie B 0 punktów bo taki laboratoryjny test niewiele ma wspólnego z praktyką i jest po prostu bezużyteczny. W praktyce zestawiliśmy ruterek z dwoma analogicznymi urządzeniami i w sumie wszystkie trzy spisywały się tutaj po prostu bardzo dobrze. Połączenie z Internetem działało bez żadnych zastrzeżeń.

Czas kopiowania dużego pliku przy połączeniu kablowym był na wszystkich urządzeniach praktycznie taki sam. Na prędkość kopiowania pliku poprzez sieć bezprzewodową we wszystkich trzech urządzeniach największy wpływ miała ilość żelbetowych ścian dzieląca dwa notebooki bez względu na testowane urządzenie ilość anten Wi-Fi.

Nie ma się więc tutaj co oszukiwać, w otoczeniu gdzie jest mniej “obcych” sieci bezprzewodowych, ściany cieńsze i odległości mniejsze osiągniemy lepszą jakość połączenia nawet na najprostszym urządzeniu, niż w niesprzyjających okolicznościach na urządzeniu teoretycznie lepszym.

Skoro mamy do czynienia z urządzeniem “najprostszym” to wydaje się, że będzie ono “ubogie” i “okrojone” pod względem oferowanych funkcji. Jednak zapewnia ono standardowy zestaw opcji, zabezpieczeń i statystyk. Jest firewall, jest filtrowanie ruchu, jest DMZ, jest zarządzanie za pomocą protokołu SNPM, jest zarządzanie zdalne i jeszcze sporo innych rzeczy. Brak niestety wsparcia VPN. Zwykły użytkownik w większości przypadków i tak nie korzysta z tych opcji.

Podsumowując, ruter DSL TEW-711BR jest zgodnie z informacją na opakowaniu urządzeniem przeznaczonym do użytku domowego. Jego parametry pracy oraz opcje konfiguracyjne w zupełności wystarczają do stworzenia niewielkiej domowej sieci LAN oraz bezprzewodowej.

tagi:

Peryferia Recenzje wykop blip flaker buzz

Zobacz również