Polecamy na prezent...


Jaki kupić wideorejestrator samochodowy?

autor: Anna Paczuska dodane: 9 września 2013

0

Polacy coraz częściej nabywają wideorejestratory – niewielkie kamerki rejestrujące podróż autem lub motocyklem, z pola widzenia prowadzącego pojazd. Urządzenie pozwala nagrywać drogę i jej okolice podczas jazdy, dzięki czemu jest ono pomocne m.in. w razie kolizji.

Co ciekawe, znacznie częściej niż w przypadku innych akcesoriów samochodowych (takich jak np. nawigacje) sięgamy po zaawansowane wideorejestratory, których koszt przekracza 4-5-krotnie cenę najtańszych GPSów.

- Dlaczego kierowcy decydują się na zakup wideorejestratora? Oczywiście znaczna część z nich traktuje to urządzenie jako gadżet, pozwalający na utrwalanie ciekawych filmów czy zdarzeń i prezentowanie ich potem np. w serwisie Youtube, czy na innych portalach  społecznościowych – mówi Patryk Wojtas ze sklepu Agito.pl – Ale kolejnym, może nawet istotniejszym kryterium zakupu jest możliwość nagrywania zdarzeń drogowych, takich jak kolizje czy naruszenia przepisów przez innych kierowców. Pozwala to uniknąć potencjalnych sporów, kto ponosi winę w przypadku stłuczki, a także – coraz częściej – pomaga policji karać piratów drogowych, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie na drodze dla nas lub naszych bliskich – podkreśla Patryk Wojtas.

Optyka dobrej jakości to podstawa

Najlepiej sprzedającymi się wideorejestratorami w Agito.pl są 3 produkty marki Mio – modele 338, 358 i 388. Wszystkie posiadają dobrej jakości optykę oraz czujnik wstrząsów i zdarzeń drogowych.

Najtańszy spośród trzech najlepiej sprzedających się jest Mio MiVue 338. Wyposażony został w czujnik wstrząsów, umożliwia robienie zdjęć oraz kręcenie obrazu w rozdzielczości 720p. Zapisane pliki można przeglądać, łączyć i udostępniać w serwisach społecznościowych (takich jak Facebook i YouTube) poprzez MiVue Manager. Cena w Agito.pl to ok. 340 zł.

Nieco lepsze parametry za odrobinę więcej pieniędzy oferuje model Mio MiVue 358. Rozdzielczość obrazu to już pełne Full HD (1080p). Urządzenie posiada również automatyczny balans ilości światła, dostosowując się do nagrywania w ciemności i redukując odbicia światła. Warto także zwrócić uwagę na tryb parkingowy, który udokumentuje kto zarysował nasze auto nawet wtedy, kiedy stoi ono zaparkowane i nie ma nas w pobliżu. Cena w Agito.pl to ok. 440 zł.

Wreszcie topowym przedstawicielem rodziny Mio MiVue jest wideorejestrator 388. Kamera świetnie sprawdza się w słabych warunkach oświetleniowych – bardzo czuła matryca umożliwia rejestrowanie obrazu nawet w ciemności. Dzięki zaawansowanemu obiektywowi, który gwarantuje kąt widzenia 120 stopni oraz szerokiemu ekranowi, urządzenie daje pełną kontrolę nad nagrywanym obrazem. Wbudowany ekran LCD umożliwia podgląd w czasie rzeczywistym, jak również odtwarzanie nagrań. Dodatkowo, urządzenie posiada wbudowany GPS – rejestruje lokalizację, kierunek jazdy i współrzędne geograficzne. Cena w Agito.pl to ok. 800 zł.

- Oczywiście klienci decydują się również na zakup tańszych wideorejestratorów, których ceny zaczynają się już w granicach 100 zł. Urządzenia te wyposażone są w bazową optykę i wymagają najczęściej zamontowania dodatkowej karty pamięci do zapisu rejestrowanego materiału. Należy jednak liczyć się z faktem, że urządzenia z tzw. dolnej półki nieco gorzej sprawdzą się np. w trudnych warunkach atmosferycznych, a jakość nagranego materiału nie zawsze pozwali zarejestrować detale – dodaje Patryk Wojtas z Agito.pl.

Najpopularniejsze kamerki z niższej półki to GoClever DVR Wide (cena w Agito.pl ok. 130 zł) oraz GoClever DVR Lite (cena w Agito.pl ok. 100 zł). Wyposażone są w 6 diod podczerwieni umożliwiających działanie urządzenia nawet w kompletnych ciemnościach. Posiadają wbudowany mikrofon, głośniki, port USB, złącze kart SD o pojemności do 32 GB oraz 2.5-calowy wyświetlacz LCD i obsługują format video AVI oraz format zdjęć JPG. Nagrania mogą być edytowane i odtwarzane zarówno na wyświetlaczu rejestratora, jak i na komputerze.

Ciekawym rozwiązaniem są również hybrydy nawigacji wyposażonych w zintegrowana kamerkę DVR. To rozwiązanie – choć nie idealne – adresowane jest do osób, które nie chcą obciążać swojego gniazda zapalniczki i przedniej szyby kilkoma urządzeniami – wśród aktualnie dostępnych rozwiązań tego typu klienci Agito.pl najczęściej wybierają model Trak tNAV-535HD DVR Navigator EU57 (cena w Agito.pl ok. 350 zł). W cenie GPSa otrzymujemy dobrą nawigację oraz podstawową kamerę do rejestracji zdarzeń na drodze. Podobnie jak wszystkie nawigacje GPS, ten model również posiada liczne funkcje multimedialne, takie jak odtwarzacz muzyczny (MP3, WMA) oraz video (AVI, WMV, MPEG), przeglądarkę zdjęć, funkcję E-book, kalkulator, notatnik, a także kalendarz. Ponadto firma Allplayer przygotowała specjalnie dla TRAK dedykowany konwerter plików Audio-Video oraz napisów TXT. W zestawie z urządzeniem znajdują się ładowarka samochodowa i nowy model uchwytu marki TRAK z uproszczoną metodą mocowania do szyby.

Jak widać, wideorejestratory samochodowe nie są już żadną fanaberią. Są one niezastąpione podczas przykrych incydentów drogowych, które przydarzają się niestety prawie wszystkim – nawet jeżeli dobrze prowadzimy samochód, ktoś inny zawsze może się zagapić. Pozwalają też nagrywać ciekawe, unikalne wydarzenia z okolicy samochodu. Przy obecnym stopniu rozwoju technologii dobrej jakości urządzenie nie jest wcale drogie

tagi:

Gadżety wykop blip flaker buzz

Zobacz również