Polecamy na prezent...


Na co zwrócić uwagę przy wyborze routera Wi-Fi?

autor: Anna Paczuska dodane: 18 lipca 2013

0

Wybór dobrego routera jest kluczowym elementem, który da nam dostęp do szybkiego i stabilnego połączenia sieciowego bez niespodziewanego zawieszania czy zrywania łączności. Jeżeli mamy w domu więcej niż jeden komputer podłączony do drukarki z interfejsem sieciowym, odpowiednio dobrany router pozwoli nam również w pełni korzystać z możliwości lokalnej sieci komputerowej.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze routera?

Do najważniejszych parametrów urządzenia należą:

Rodzaj procesora wbudowanego w urządzenie oraz jego taktowanie – przy pracy większych sieci nie powinno być ono niższe niż 100 MHz.

Pamięć ram, wynosząca w dobrych routerach w granicach 16 – 32 MB.

Liczba portów RJ-45, umożliwiających podpięcie większej niż jeden liczby komputerów za pomocą przewodu sieciowego, bez podłączania tak zwanego switcha, czyli przełącznika – takich portów dobry router powinien udostępniać co najmniej cztery.

Maksymalna szybkość transmisji danych oferowana przez router, która nie powinna być niższa niż 100 Mbps.

Interfejs USB, umożliwiający wymianę danych z komputerem na przykład z uszkodzonym portem sieciowym.

- Ciekawą propozycją są produkty sieciowe z nowym standardem Wi-Fi „ac”, który zwiększa prędkość aż do 6928 Mbps, takie jak np. ASUS RT-AC66U.Dla porównania najszybszy router Wi-Fi do tej pory w standardzie „n” osiągał maksymalnie 600 Mbps. ASUS RT-AC66U jest dwuzakresowym ruterem Wi-Fi piątej generacji o maksymalnej szybkości do 1,75 Gb/s – obecnie najwyższej na rynku! – mówi Marcin Chałaciński, product manager w Agito.pl.

Sprzęt wykorzystuje kontroler Wi-Fi Broadcom 802.11ac pracujący zarówno w pasmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Pasmo 5 GHz działa z szybkością do 1,3 Gb/s, przewyższając obecną transmisję przewodową sieci gigabitowych i jest trzykrotnie szybsze od 802.11ac. RT-AC66U oferuje płynną wielozadaniowość odporną na opóźnienia oraz superszybkie strumieniowanie, natomiast ASUS AiRadar inteligentnie wzmacnia połączenia z urządzeniami bezprzewodowymi, co gwarantuje zoptymalizowaną wydajność na przyszłość. Zwiększona przepustowość to także wyższa pojemność sieci Wi-Fi w naszym domu.

Routery Wi-Fi nie rozwijają się tak dynamicznie, jak choćby rynek kart graficznych, więc przy zakupie lepiej zainwestować, a urządzenie z pewnością posłuży nam kilka lat.

tagi:

Peryferia wykop blip flaker buzz

Zobacz również