Polecamy na prezent...


NVIDIA GeForce 3D Vision

autor: Anna Paczuska dodane: 13 maja 2010

0


Okulary NVIDIA 3D Vision to gadżet, dzięki któremu zagrasz w nowym wymiarze i to dosłownie!

Co to jest?
Pakiet NVIDIA 3D Vision, stanowiący połączenie nowoczesnych bezprzewodowych okularów i zaawansowanego oprogramowania, automatycznie przekształca gry, filmy i cyfrowe fotografie w trójwymiarowe widowisko. Wystarczy założyć okulary, które w zastosowaniu z procesorem graficznym NVIDIA GeForce oraz wyświetlaczem NVIDIA 3D Vision-Ready ożywią postacie i lokacje na ekranie. Stereoskopowa technologia 3D pozwala oglądać obrazy i inne cyfrowe materiały w taki sposób, by w oddać ich głębię, upodobniając je tym samym do tych postrzeganych w rzeczywistości.

Co musisz mieć?
- zestaw NVIDIA GeForce 3D Vision
- wyświetlacz obsługujący technologię 3D Vision
- kompatybilną kartę graficzną NVIDIA GeeForce
- komputer PC z systemem Windows Vista lub Windows 7

Jak się instaluje?
Pierwsze, co musimy zrobić, aby wypróbować nową zabawkę, to instalacja zestawu. Na szczęście jest ona bardzo prosta, jedynym problemem (ale niewielkim, naprawdę) jest potrzeba odinstalowania sterowników karty graficznej, żeby na ich miejsce wgrać specjalnie przygotowane do obsługi 3D.

Jak się gra?
Niestety, 3D Vision nie obsługuje wszystkich gier, ponieważ technologia działa tylko z Direct3D. Jednak wśród kilkuset gier zawsze można wybrać coś ciekawego. Jakość efektów 3D zależy od gry. Niekiedy robią świetne wrażenie (np. Burnout Paradise, Dragon Age, Left 4 Dead,  Residend Evil 5), innym razem obraz się rozmazuje, a gra robi się nieczytelna. NVIDIA przygotowała również trójwymiarowe fotografie i filmy. Wyglądają ciekawie, czasami nawet zaskakująco. Niestety, u niektórych osób zestaw powoduje ból głowy i niewiele można na to poradzić – przyzwyczajenie niewiele daje. Rzadko więc gra się całymi dniami. Kolejną dosyć istotną wadą jest duże obciążenie systemu i przez to znaczący spadek wydajności gier. Głównie jest to spowodowane tym, że karta graficzna musi renderować praktycznie dwa takie same obrazy. Jeden dla oka lewego i drugi dla prawego.

Warto czy nie?
Technologia na pewno ma przed sobą świetlaną przyszłość, ale to chyba jeszcze nie ten czas… Efekt na niektórych grach jest co prawda bardzo ciekawy i gra się zdecydowanie fajniej, ale czy jest to warte kosztów, jakie trzeba ponieść? Przypomnijmy, że oprócz samych okularów potrzebujemy m.in. specjalnego monitora (rozdzielczość 1680 x 1050), który tani nie jest, i naprawdę mocnego komputera.

tagi:

Recenzje wykop blip flaker buzz

Zobacz również