Polecamy na prezent...


Technologie dla seniorów

autor: Anna Paczuska dodane: 8 października 2012

0

Osobom starszym zdarza się zapomnieć o wyłączeniu światła czy kuchenki gazowej. Takie sytuacje mogą stanowić dla nich poważne niebezpieczeństwo. Zapobiegać im pomagają nowoczesne technologie.

Inteligentne domy nie tylko przypominają o pracującym żelazku czy innych domowych sprzętach, ale też chronią przed pożarem lub zalaniem mieszkania.

Przyjęło się, że elektroniczne gadżety to domena młodych ludzi, którzy wykorzystują je do pracy, rozrywki i utrzymywania kontaktów ze znajomymi. Jednak technologiczne nowinki mogą także przyczynić się do ułatwienia życia i zadbania o bezpieczeństwo osób starszych.

Sterowanie domowymi urządzeniami bez konieczności ruszania się z fotela to znaczne ułatwienie dla seniorów. Tym bardziej, że często tuż po tym, jak wygodnie zasiądą przed telewizorem przypominają sobie na przykład o tym, że nie wyłączyli światła w łazience. – Dzięki wykorzystaniu systemu inteligencji budynkowej można na odległość – na przykład na ekranie telefonu, komputera czy telewizora – sprawdzić, czy wyłączyliśmy lampę lub żelazko, a w razie potrzeby zrobić to jednym kliknięciem na ekranie komórki – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.

W ten sam sposób osoby starsze są w stanie sterować wszystkimi domowymi sprzętami i instalacjami. Podczas choroby mogą więc na przykład otworzyć drzwi gościom sprawdzając najpierw ich tożsamość dzięki obrazowi z kamery, który po naciśnięciu dzwonka do drzwi jest automatycznie wyświetlany na ekranie komórki lub telewizora.

Wielu seniorów nie czuje się jednak swobodnie, korzystając z telefonu czy komputera. Nie oznacza to, że w ich przypadku domowa inteligencja się nie sprawdzi. Przydatna będzie możliwość sterowania głosowego. W ten sposób mogą ograniczyć się do jednego przycisku w aplikacji mobilnej Fibaro, który uruchomi specjalną „wirtualną asystentkę” Lili, a następnie wydawać polecenia na głos.

Młodzi ludzie mają także możliwość czuwania nad swoimi rodzicami na odległość. Dzięki obrazowi przekazywanemu na żywo z kamer w awaryjnej sytuacji mogą sprawdzić, czy z mamą i tatą wszystko w porządku – na przykład, gdy nie odbierają telefonu. Wyjątkowo przydatną funkcją w przypadku, gdy senior ma problemy z pamięcią, jest z kolei możliwość dokładnej lokalizacji członków rodziny znajdujących się poza domem. Dzięki temu można sprawdzić, czy starsza osoba bezpiecznie dotarła do swojego domu, a w razie potrzeby łatwiej ją znaleźć.

tagi:

Lifestyle wykop blip flaker buzz

Zobacz również