Polecamy na prezent...


Uncharted 3

autor: Anna Paczuska dodane: 21 października 2011

70


Śledząc najnowsze dzieła światowej kinematografii, coraz częściej zaobserwować można intensywne przenikanie się świata gier oraz filmu.  Proces ten działa w obydwie strony.

Powstają zarówno gry oparte na scenariuszach filmowych, jak choćby Harry Potter czy  Spider Man, jak i filmy inspirowane grami komputerowymi, takie jak Resident Evil z Millą Jovovic lub Tomb Raider z Angeliną Jolie w roli Lary Croft.

Wraz z rozwojem najnowszych technologii, a przede wszystkim  technologii 3D mamy też do czynienia z coraz większym urealnieniem wygenerowanych komputerowo postaci. Przykładem mogą być hiperrealistyczny, choć w pełni cyfrowy Gollum z Władcy Pierścieni, czy Jake Sully z Avatara.

Równoległy rozwój web 2.0, stworzył także pokolenie konsumentów kultury popularnej, którym nie wystarcza możliwość biernego odbioru filmowego dzieła. Konsumentów świadomych własnej mocy twórczej, pragnących wcielać się w filmowych bohaterów i kształtować ich losy.

Uncharted 3, to zupełnie nowe zjawisko kulturowe na PlayStation 3. Z jednej strony to animowane kino akcji z wyrazistymi bohaterami, którym głosu użyczają np. Krystyna Janda (w Uncharted 3 wciela się w postać czarnego charakteru – Katherine Marlowe, przywódczyni tajemnej organizacji).  Z drugiej jest to gra gwarantującarealistyczne wrażenia dzięki dynamicznej grafice komputerowej i głębi obrazu 3D.

W poszukiwaniu słynnej “Atlantydy Piasków” – tajemniczego miasta pełnego skarbów, Nathan Drake (w tej roli Jarosław Boberek) wraz z wieloletnim przyjacielem i mentorem Victorem Sullivanem (Andrzej Blumenfeld) wybierają się na śmiałą wyprawę do samego serca Pustyni Arabskiej. W chwili, gdy straszliwe sekrety tego zaginionego miasta zostają odkryte,  podróż zmienia się w desperacką próbę przetrwania. Dodatkowo naszemu bohaterowi przeszkodzić będzie się starała tajemnicza organizacja, której przewodzi bezwzględny przywódca.

Nathan Drake to amerykański łowca skarbów i poszukiwacz przygód. Drogę do odkrycia tajemnego miasta i wielkiego skarbu wskazać mu może pierścień należący niegdyś do słynnego korsarza i obieżyświata Francisa Drake’a, pra-przodka naszego bohatera. Jak to zwykle w historiach przygodowych bywa –  na pierścień i skarb chrapkę ma także ktoś inny. W ten oto sposób na drodze Drake’a i Sully’ego stanie czarny charakter – Katherine Marlowe (w tej roli wybitna, polska aktorka Krystyna Janda). Katherine to cyniczna przywódczyni tajnej organizacji. Kto pierwszy dotrze do tajemnego miasta? Kto i w jakich okolicznościach zginie? Inaczej niż w typowym filmie, w którym skazani jesteśmy na z góry zaplanowany scenariusz – tu sami możemy wpłynąć na losy bohaterów. Wcielając się w rolę Drake’a możemy przeżyć wraz z nim przygodę życia, która dzięki filmowemu realizmowi staje się czymś więcej niż grą, a dzięki możliwości wpływania na bieg wydarzeń i kreowania rzeczywistości –  czymś dużo więcej niż zwykłym filmem z gatunku kina akcji.

tagi:

Zabawki i gry wykop blip flaker buzz

Zobacz również